| Output Power | 1000KVA /800KW |
|---|---|
| Frequency | 50HZ |
| Voltage | 220/400V 230/430 240/415 Optional |
| Engine | Cummins |
| Alternator | Stamford, Meccalte, Leroy Somer, Marathon, Wattek For Optional |
| Generator Type | 40 Foot Container Canopy |
|---|---|
| Engine Model | Cummins KTA50-GS8 |
| Alternator | STAMFORD / MECC ALTE |
| Controller | DEEPSEA 7320 |
| Fuel Tank | 6 Hours At 100% Loading |
| Power(Prime/Standby) | 100KVA/80KW |
|---|---|
| Standby Power | 110KVA / 88KW |
| Current | 200A |
| Voltage | 220/380V |
| Engine | Foton Lovol 1006TG2A |