| Output Type | AC Three Phase 220/380V 50/60Hz |
|---|---|
| Alternator | Stamford, Leroy Somer ,Marathon,Engga |
| Weight | Varies By Model, Approx. 1000-5000 Kg |
| Purpose | Marine Emergency Generating On Deck |
| Third Party Inspection | SGS Or Other Available Inspection |
| Power(Prime/Standby) | 5KVA /5KW |
|---|---|
| Frequency | 50/60HZ |
| Current | 10A |
| Voltage | 220/230/240v |
| Engine | 186FA |
| Power(Prime/Standby) | 5KVA /5KW |
|---|---|
| Frequency | 50/60HZ |
| Current | 10A |
| Voltage | 220/230/240v |
| Engine | 186FA |
| Cooling System | Water Cooled |
|---|---|
| Fuel Tank | 8 Hours Running |
| Speed Govern | Electronic |
| Speed | 1500rpm |
| Conditions Of Use | Land Use |
| Engine | CUMMINS / FPT / PERKINS |
|---|---|
| Alternator | Copy Stamford |
| Controller | Smartgen 6110 |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 12 Months/ 1 Year |
| Engine | CUMMINS |
|---|---|
| Alternator | Copy Stamford |
| Controller | Smartgen 6110/6120 |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 12 Months/ 1 Year |
| Structure | Open/Silent/Container |
|---|---|
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Control System | Manual/Automatic |
| Export Markets | Global |
| Voltage | 400V/230V/110V |
|---|---|
| Power | 20kw-2000kw |
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |
| Cooling System | Air/Water |
| Brand | Cummins, Perkins, Deutz, Volvo, MTU, Doosan, Etc. |
| Brand | Cummins, Perkins, Deutz, Volvo, MTU, Doosan, Etc. |
|---|---|
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Fuel | Diesel |
| Warranty | 1-2 Years |
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |
| Brand | Cummins, Perkins, Deutz, Volvo, MTU, Doosan, Etc. |
|---|---|
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Fuel | Diesel |
| Warranty | 1-2 Years |
| Control System | Manual/Automatic |