| Model | GP413FWS |
|---|---|
| Certificate | CE/ISO9001 |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting Method | Mechanical Or Electronic |
| Color | Depend |
| Output Power | 40KW 50KVA |
|---|---|
| Frequency | 50HZ |
| Voltage | 230/400V |
| Engine | FAWDE |
| Alternator | STAMFORD |
| Model Number | GP55FWS |
|---|---|
| Rated Output Power(KW) | 40KW 50KVA |
| Max Output (kw) (Hp) | 44KW 55KVA |
| Engine Brand | FAWDE |
| Alternator Brand | Stamford Type, Brushless, 100% Copper |
| Rated Power | 48KW / 60KVA |
|---|---|
| Standby Power | 53KVA/ 66 KVA |
| Engine | Cummins 4BTA3.9-G2 |
| Alternator | Orginal Stamford / MECC ALTE |
| Controler Panel | DeepSea 3110 / Smartgen |
| Type | Silent |
|---|---|
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Engine | FPT |
| Alternator | STAMFORD TYPE |
| Control Panel | Smartgen 6110 |
| Power Rate | 30KVA |
|---|---|
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Engine Model | K4102DS |
| Voltage | 230/400 |
| Alternator | Option |
| Genset Model | GP-FW55 |
|---|---|
| Prime Power | 40KW 50KVA |
| Standby Power | 44KW 55KVA |
| Engine Brand | FAWDE |
| Engine Model | 4DX22-65D |
| Cooling System | Water Cooled |
|---|---|
| Fuel Tank | 8 Hours Running |
| Speed Govern | Electronic |
| Speed | 1500rpm |
| Conditions Of Use | Land Use |
| Power(Prime/Standby) | 80KVA/64KW |
|---|---|
| Frequency | 50HZ / 60HZ |
| Current | 200A |
| Voltage | 220/380V |
| Engine | Cummins / 6BT5.9-G2 |
| Cooling System | Air/Water |
|---|---|
| Voltage | 400V/230V/110V |
| Warranty | 1-2 Years |
| Control System | Manual/Automatic |
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |