| Generator Type | Silent Type |
|---|---|
| Engine Model | 4DX22-50D |
| Structure Type | Four Cylinder,in-lined,4-stroke,water Cooled |
| Noise Level DB@7m | 65 DB(A) |
| Alternator | Stamford Type, Brushless, 100% Copper |
| Model | GP41FWS |
|---|---|
| Prime | 30KW 38KVA |
| Standby | 33KW 41KVA |
| Rated Gen-set Output | 230/400V 50Hz |
| Dimension (L×W×H)mm | Open: 1800*800*1150, Silent: 2320*1060*1150 |
| Model | PD12ST |
|---|---|
| Certificate | CE/ISO9001 |
| 10kva Generator Type | Portable / Soundproof Silent Type |
| 10kva Generator Warranty | 12 Months/1000 Hours |
| Starting Method | Mechanical Or Electronic |
| Amps | 300 |
|---|---|
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Voltage | 120/220/240 |
| Warranty | 1 Year Or 1000 Hours |
| Phase | Single Phase |
| Power Rate | 50KVA |
|---|---|
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Engine Model | FAW/FAWED/XICHAI And Other Brand For Optional |
| Voltage | 230/400 |
| Alternator | China Stamford/Leroy Somer/Marathon For Optional |
| Power(Prime/Standby) | 16kw 20ka |
|---|---|
| Frequency | 50/60hz |
| AVR | Brushless |
| Bearing | Single/Double |
| Copper | 100% Copper |
| Rated Gen-set Output | 230/400V 50Hz |
|---|---|
| Dimension (L×W×H) | 3400*1400*1900 |
| Weight | 2200kg |
| Engine Brand | FAWDE |
| Cylinder NO. | 6 |
| Power Rate | 10KVA |
|---|---|
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Engine | PowerFriend 292F |
| Voltage | 230/400 |
| Alternator | 100% Copper |
| Power(Prime/Standby) | 8KVA |
|---|---|
| Frequency | 50/60HZ |
| Speed | 3000RPM /3600RPM |
| Cylinder Type | 1 Cylinder 4-stroke |
| Start Type | Electric / Hand Start |
| Power(Prime/Standby) | 5.5kva |
|---|---|
| Frequency | 50/60HZ |
| Speed | 3000RPM /3600RPM |
| Cylinder Type | 1 Cylinder 4-stroke |
| Start Type | Electric / Hand Start |